O Ośrodku
Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim
Z dniem 01.01.2020 roku powstał Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to ośrodek wsparcia działający jako samodzielna jednostka organizacyjna pomocy społecznej dziennego pobytu, z własną osobowością prawną, z dwoma siedzibami przy Al. Słowackiego 1 c oraz Komuny Paryskiej 14, gdzie administracja całego ośrodka mieści się w siedzibie przy Al. Słowackiego 1 c.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu, świadczącym usługi od poniedziałku do piątku, w godzinach od 06:45 do 16:00. Pełni on ważną rolę w rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie stwarzając możliwość podtrzymywania i rozwijania umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia poprzez zastosowanie odpowiednich technik terapii.
Dom obejmuje opieką osoby z terenu Powiatu Ostrowskiego. Uczestnikami Domu mogą być osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także osoby z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne oraz osoby chore psychicznie.
Nadrzędnym celem jest zapewnienie opieki i pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym w celu jak największego usamodzielnienia oraz integracji ze środowiskiem. Do zadań Domu należy zapewnienie usług dostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności realizowanych poprzez rehabilitację: leczniczą, psychospołeczną i zawodową.
W Środowiskowym Domu Samopomocy funkcjonują pracownie i gabinety spełniające wysokie standardy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowych domów samopomocy.
Obie lokalizacje przeznaczone są dla 40 osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe
- Udzielanie wsparcia w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, zaspokajaniu niezbędnych potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi,
- Podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia,
- Kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania dyskryminacji.
Zajęcia Klubowe (obecnie z powodu pandemii COVID - 19 - zajęcia zawieszone do odwołania)
W ramach działalności Domu, za zgodą kierownika, w wyznaczonych przez niego dniach i godzinach, mogą odbywać się zajęcia klubowe przeznaczone dla osób oczekujących na przyjęcie do domu oraz byłych uczestników. Poza tym z powyższych zajęć i konsultacji mogą korzystać pozostałe osoby niepełnosprawne z terenu powiatu ostrowskiego po uprzednim, indywidualnym umówieniu się.
W trakcie tych zajęć można korzystać z porad takich specjalistów jak:
- psycholog
- terapeuta
- pracownik socjalny
- fizjoterapeuta
- opiekun oraz kierownik ŚDS
W ramach zajęć klubowych oprócz specjalistycznej pomocy m.in. konsultacji naszych pracowników, wsparcia psychologicznego, uczestnicy mogą korzystać z różnorodnych zajęć terapeutycznych, brać udział w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, rehabilitacji ruchowej i relaksacji. Do dyspozycji użytkowników Klubu Wsparcia jest sprzęt i wyposażenie placówki – między innymi gabinet usprawniająco – rehabilitacyjny, sala usprawniania i relaksacji, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, a także różnorodne książki, audiobooki, specjalistyczne poradniki i albumy zgromadzone w biblioteczce klubowej.
Do udziału w zajęciach klubowych nie jest wymagane żadne skierowanie, a porady udzielane są bezpłatnie.
Osoby zainteresowana naszą działalnością chcące uzyskać więcej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu. Ogólny mail: sds@powiat-ostrowski.pl
DWA I - przy Al. Słowackiego 1 c
Tel.62 738-45-63
DWA II – przy ul. Komuny Paryskiej 14
Tel. 62 736-91-33
Daniel Świgoniak