Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy - Ostrów Wielkopolski

#Zostańwdomu ! cz.5. Zostań w domu z... Kulturą "Czas na filmy, seriale i nie tylko... !"

Utworzono dnia 29.05.2020

W obliczu trwającej pandemii koronawirusa cały czas jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach.  O powadze sytuacji nie trzeba już chyba pisać – wystarczy włączyć telewizor czy przejrzeć internet. Pewnie już macie tego dość, natłok informacji dotyczących COVID – 19 jest wszechobecny, dlatego też weźcie do ręki pilota od telewizora albo myszkę od komputera i wybierzcie się z nami do innego, ciekawszego świata.

Arte to europejska telewizja kulturalna online, dostępna w 6 językach, w tym po polsku. Ponad połowę produkcji stanowią dokumenty, ale obejrzymy tu też filmy, programy informacyjne czy występy artystyczne. Znajdziemy tu filmy,  które w przystępny sposób tłumaczą złożony świat geopolityki, np. „Trump i Putin, wrogowie czy przyjaciele?”, o wzlotach i upadkach stosunków rosyjsko-amerykańskich, czy produkcja „Urlop w Czarnobylu” przedstawiająca jak wygląda turystyka w strefie wykluczenia. Interesujące filmy dokumentalne na każdy możliwy temat znajdziemy też na wszystkich internetowych platformach, jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime, VOD czy Chili.

Watch Docs (jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne) udostępnia obrazy prezentowane podczas minionych edycji festiwalu wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować publiczny lub prywatny, nieodpłatny pokaz, połączony z debatą lub rozmową. Po seansie i rozmowie na temat filmu wymagane jest tylko, aby napisać parę słów o tym jak podobał się film oraz jakie kwestie były podejmowane w rozmowach. Aby zorganizować pokaz, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stworzyło „Filmotekę” (https://artmuseum.pl/pl/filmoteka), gdzie udostępniają filmy tworzone przez polskich artystów w XX i na początku XXI w.

Jeśli znudzi się nam dokument, to zabierzmy się za nadrabianie serialowych i filmowych zaległości, na które nigdy nie mieliśmy czasu. Odkładałeś zabranie się za nowy serial, który polecali Ci wszyscy znajomi, bo zawsze było coś innego do zrobienia? Teraz możesz to wszystko spokojnie nadrobić! Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to z pewnością powinniście obejrzeć absolutny hit sprzed kilku miesięcy, czyli nowego, serialowego „Wiedźmina”, kultowych „Przyjaciół”, czy nominowane do tegorocznych Oscarów filmy „Irlandczyk”,  „Dwóch Papieży” oraz „Historię Małżeńską”, która otrzymała statuetkę za żeńską rolę drugoplanową. Wszystkie te tytuły znajdziecie na Netflixie!

Co ciekawego znajdziemy na You Tube? Studio Filmowe TOR pokazuje najlepsze polskie filmy po rekonstrukcji cyfrowej. W jakości HD obejrzeć można, m.in. „Rejs”, „Krótki film o miłości”, czy „Misia”. Studio Miniatur Filmowych udostępnia,  m.in. bajki „Dziwne Przygody Koziołka Matołka”, czy „Pomysłowy Dobromir”, a Szkoła Wajdy oferuje nam różne filmy dokumentalne, fabularne czy wykłady. Dzięki Studio Film For You obejrzymy klasyczne zagraniczne filmy z polskim lektorem. Znajdziemy tu, m.in. kino akcji, sensacyjne czy familijne. Namibijscy twórcy filmu „Baxu i giganci" postanowili udostępnić go na YouTube. Ta proekologiczna opowieść o miłości i szacunku do natury, polecana jest szczególnie dla najmłodszych.

Beata Lajtloch – Kubska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny obchodzą