Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy - Ostrów Wielkopolski

"SYLWESTER I NOWY ROK - w różnych zakątkach świata!" - Kultura cz. 10. Zostań w domu z...Kulturą... !

Utworzono dnia 31.12.2020

W jednym z poprzednich artykułów opisywaliśmy jak w różnych krajach obchodzone są Mikołajki. Podobnie jest ze zwyczajami związanymi z Sylwestrem i Nowym Rokiem. Po co w noc sylwestrową Hiszpanie jedzą winogrona? Dlaczego Duńczycy rzucają talerzami w drzwi swoich przyjaciół? Warto zapoznać się z różnymi, ciekawymi tradycjami spędzania ostatniego dnia roku.

Nowy Rok na świecie przychodzi o innych godzinach w zależności od kraju. W Polsce będziemy świętować przyjście 2021, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia punktualnie o północy. W Ameryce, Australii i Wielkiej Brytanii świętuje się nadejście nowego roku tak samo jak Polsce. Jednak zmiana kartki w kalendarzu na 1 stycznia, nie wszędzie będzie w tym samym czasie, a to za sprawą różnych stref czasowych na świecie. Tradycyjnie najwcześniej nowy rok będą witać mieszkańcy Kiribati, najbardziej na wschód wysuniętych Wysp Line. Następnie korki od szampanów strzelą w Nuku’alofa w Samoa. 2021 rok najpóźniej przyjdzie w Baker, bo aż trzynaście godzin po północy czasu polskiego. 

Nadejście Nowego Roku to doskonała okazja do świętowania – radośnie wita się go   w każdym miejscu na świecie. W zależności od kultury, towarzyszą temu różne tradycje. Jak Nowy Rok świętuje się w mniej i bardziej oddalonych od Polski miejscach?

Szkocja

W szkockim państwie w Sylwestra przez ulice miasta przechodzi pochód, którego członkowie wymachują ognistymi kulami. Podobny zwyczaj praktykowali już wikingowie. Po sylwestrowej imprezie mieszkańcy przystępują do odwiedzania znajomych. Jak głosi tradycja, jeśli pierwszą osobą, która w Nowym Roku przekroczy nasz próg będzie wysoki, ciemnowłosy mężczyzna (a nie blondyn jak wiking) zapewni to nam szczęście na najbliższe 365 dni. Rankiem najodważniejsi w sile kilku tysięcy urządzają sobie pierwszą tego roku kąpiel w rzece Forth.

Dania

Co robią Duńczycy w Sylwestra? Idą do swoich przyjaciół i roztrzaskują o ich drzwi talerze, co ma przynieść szczęście. Im więcej ktoś znajdziesz rozbitego szkła pod swoimi drzwiami, tym bardziej może czuć się popularny i lubiany. O północy w Danii skacze się również przez krzesła. Ten zwyczaj jest symbolem przeskoku ze starego roku w nowy.

Niemcy

W Polsce nie ma Wigilii i Bożego Narodzenia bez "Kevina samego w domu". Niemcy z kolei nie wyobrażają sobie Sylwestra bez 11-minutowej komedii "Dinner for one", której premiera miała miejsce w 1963 roku. Ten film opowiada historię Pani Sophii, która obchodzi swoje 90. urodziny. Pragnie je spędzić w gronie swoich przyjaciół, ale w rolę każdego z nieobecnych gości wciela się jej lokaj.

Rumunia

Rumuńscy rolnicy w Sylwestra starają się usłyszeć i zrozumieć mowę zwierząt. Jeśli im się uda, kolejny rok z pewnością będzie pomyślny. Obywatele Rumunii w ostatni dzień roku zakładają kostium niedźwiedzia i futra. Pochód przebierańców idzie od domu do domu, aby uchronić ludzi od złych duchów.

Hiszpania

Wielu Hiszpanów pielęgnuje zwyczaj jedzenia 12 winogron wraz z wybiciem przez zegary 24 w noc sylwestrową – jedno na każde uderzenie zegara. Tym samym witają Nowy Rok z ustami pełnymi owoców, przełknięcie wszystkich w tak krótkim czasie udaje się bowiem tylko nielicznym. Ten soczysty rytuał ma gwarantować pomyślność i szczęście.

Wielka Brytania

Co roku prawie 1500 osób wbiega do lodowatej wody u wybrzeży Saundersfoot. Podobny zwyczaj praktykowany jest również w Szkocji, w zatoce Morza Północnego - Firth of Forth.

Turcja

Turcy, którzy idą świętować Sylwestra, zakładają na siebie czerwoną bieliznę. Wierzą, że to przyniesie szczęście ich najbliższym.

Syberia

Na Syberii podczas Sylwestra wycina się w jeziorze Bajkał przeręblę. Następnie nurkowie schodzą pod wodę, zabierając ze sobą małe drzewo, by je zasadzić na dnie.  

Ekwador

Ekwadorczycy, którzy marzą o dalekich podróżach, w Sylwestra wychodzą z walizkami przed swój dom i obchodzą go dookoła, wierząc, że dzięki temu kolejny rok będzie obfitował  w wojaże.

USA

Gdy u nas wznosi się ostatni już toast szampanem, na Manhattanie atmosfera właśnie sięga zenitu. Od 1904 r. mieszkańcy Nowego Jorku zbierają się w Nowy Rok na Times Square. Na co dzień jedno z najruchliwszych skrzyżowań, pełne jaskrawych telebimów i billboardów reklamowych, potrafi tej nocy ściągnąć nawet milion ludzi. Frekwencję zapewnia świetny program artystyczny z udziałem gwiazd muzyki . W 1907 r. zrodziła się tradycja, która trwa do dziś. Minutę przed północą, ze specjalnego masztu po środku Times Square, zaczyna się opuszczać wielką, świetlista kulę tak, by po upływie 60 sekund i uroczystym odliczaniu znajdowała się ona na samym dole.

Chile

Mieszkańcy miasta Talca lubią witać Nowy Rok w towarzystwie swoich zmarłych krewnych. Podczas Sylwestra setki ludzi udają się na miejski cmentarz i palą znicze. Czas umila im muzyka klasyczna.

RPA

Jeśli kiedyś będziesz spędzać Sylwestra w Johannesburgu, koniecznie patrz do góry! Mieszkańcy tego miasta mają w zwyczaju 31 grudnia wyrzucać przez okna swoich domów stare meble.

Brazylia

Jeśli jedziesz świętować Nowy Rok na Copacabanie, obowiązkowo ubierz się na biało. Ten kolor uznawany jest w Brazylii za szczęśliwy, a dzięki niemu taki będzie również kolejny rok. Wielu spośród 2 mln turystów i mieszkańców Rio de Janeiro, którzy przychodzą co roku bawić się na plaży, przynosi ze sobą kwiaty albo kosmetyki i wrzuca je przed północą do oceanu. To odwieczna ofiara dla bogini mórz Yemanji, postaci wywodzącej się z dawnych afrykańskich wierzeń. 

Japonia

Japończycy od roku 1873 świętują Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego, czyli 1 stycznia. Wcześniej obchodzono go zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym, a w niektórych miejscach w Japonii Nowy Rok wciąż witany jest zgodnie z tradycją wietnamską czy koreańską. Celebracja trwa u Japończyków aż trzy dni, bo Nowy Rok jest dla nich datą szczególnie szczególną i symboliczną, zwiastuje nadejście „nowego”, daje szansę na rozpoczęcie lepszego etapu w życiu i pożegnanie zmartwień i utrapień. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w całej Japonii rozbrzmiewają dzwony buddyjskich świątyń. W pierwszy dzień stycznia rodziny wspólnie modlą się przy domowych ołtarzach, podejmują noworoczne postanowienia i składają życzenia. W Japonii Nowy Rok jest postrzegany jako święto wyjątkowo rodzinne i - w przeciwieństwie do Polski - nie jest to okazja do hucznego świętowania i zabawy. Japońskie rodziny spotykają się na uroczystej kolacji, składającej się z tradycyjnych noworocznych potraw, z których każda ma symbolizować spełnienie życzeń, zapomnienie o złych wspomnieniach, dobrobyt i długowieczność domowników.

Jest tylko jedna taka noc, kiedy żegna się stary a wita kolejny rok, który ma być jeszcze lepszy niż ten poprzedni. Nic dziwnego, że niemal każdy mieszkaniec globu chce to zrobić nie tylko z przytupem, ale także celebrując lokalne tradycje, by zapewnić sobie szczęście i pomyślność w najbliższych 12 miesiącach.

 

Beata Lajtloh - Kubska

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą