Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy - Ostrów Wielkopolski

Pracownia muzyczna - cz.2. "Muzykoterapia i Kolęda...WSPÓLNE KOLĘDOWANIE W RODZINNYM GRONIE!"

Utworzono dnia 21.12.2020

          „Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…” A wraz ze świętami możliwość spotkania się z rodziną, zjedzenia pysznych potraw i kultywowania tradycji. Polska kultura jest bogata w obyczaje związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia. Mamy swoje tradycyjne potrawy, opłatek, dekoracje, jasełka i oczywiście śpiewanie kolęd, które gromadzi razem całe rodziny. Dzisiaj chcę przybliżyć trochę bardziej tę tradycję, jej historię.

           Kolędy mają to do siebie, że ich obecność na stałe wpisała się w polskie domy. Praktycznie każdy z nas potrafi zanucić te najbardziej znane i popularne. Wspólne śpiewanie, rozpoczęte po wigilijnej wieczerzy, to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji.  Dlaczego ten moment jest dla większości z nas tak wyjątkowy? Bo kolędy, śpiewane przy pięknie przyozdobionej choince, to melodie, które są niezmienne od lat i które dobrze znamy z dzieciństwa. Przywołują one miłe wspomnienia oraz dają poczucie przynależności do wspólnoty.

        Kolędy często nazywane są wymiennie pastorałkami, jednak te terminy nie są ze sobą równoznaczne. Pastorałka to odmiana kolędy, która ma zazwyczaj bardziej swobodny charakter, jest weselsza, żywsza i często występuje w nich gwara ludowa.

         Kolędy w polskich domach śpiewane są zarówno a capella, jak i z podkładem muzycznym, wykonywanym na różnych instrumentach, w zależności od liczby uzdolnionych muzyków pod dachem. Ja proponuję

         Kolędy-karaoke. Poniżej znajdziecie składankę najpiękniejszych polskich kolęd, zachęcam do śpiewania nie  tylko po wigilijnej wieczerzy. Możecie zaprosić do wspólnego śpiewania rodziców, rodzeństwo, dziadków…

WESOŁYCH , ROZŚPIEWANYCH ŚWIĄT!!!

Katarzyna Kamińska

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą