Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy - Ostrów Wielkopolski

Kultura cz. 6. Zostań z...Kulturą... ! M jak Muzyka

Utworzono dnia 19.06.2020

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa codziennie dochodzą do nas niepokojące informacje. W związku z tym szukamy jakieś odskoczni od tych stresujących wydarzeń. Dobrą wiadomość dla miłośników muzyki poważnej mają filharmonie i opery, których spektakle i koncerty dostępne są w internecie. Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że jeśli chcemy posłuchać utworów Beethovena, Szymanowskiego, czy Wagnera nie musimy zasiadać wśród tłumu widzów na wielkiej sali koncertowej, możemy kontemplować się muzyką w zaciszu domowym.

Koronawirus spowodował, że wszystkie najważniejsze instytucje kultury, w tym teatry, opery i filharmonie, zostały zamknięte. Część spektakli i koncertów odwołano, natomiast premiery zostały odłożone na późniejsze terminy. Jednak dyrekcje największych scen świata, nie chcąc dopuścić do przerwania działalności artystycznej ani zawieść swych widzów i słuchaczy, postanowiły, że niektóre spektakle i koncerty odbędą się bez udziału publiczności, a dostępne będą w internecie. Czego możemy posłuchać w najbliższych tygodniach? Oto niektóre z najciekawszych propozycji.

Filharmonia Berlińska oferuje w ramach projektu „Digital Concert Hall” ponad

600 swych koncertów. Wszystkie nagrania na swojej stronie udostępniają za darmo – wystarczy się zarejestrować, korzystając z kodu "BERLINPHIL".  Wśród nich są nagrania archiwalne z ostatnich 10 lat, między innymi wiele ciekawych  koncertów związanych z polską muzyką – Berlińczycy grali utwory Chopina, Lutosławskiego, Moniuszki, Pendereckiego i Wieniawskiego.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku udostępnia każdego dnia przez platformę internetową najważniejsze archiwalne nagrania. W trakcie zamknięcia opery z powodu kwarantanny będą każdego wieczoru – o 19.30 czasu wschodniego, czyli 30 minut po północy według czasu środkowoeuropejskiego – nadawać inną operę. Przedstawienia będą dostępne na stronie Metropolitan Opera przez 20 godzin. To doskonała okazja, żeby za darmo poznać słynne wykonania, m.in. „Toski", „Aidy", „Romea i Julii".

O widzów i melomanów zadbały również polskie instytucje. Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie nieodpłatnie udostępnia swoje zasoby. Miłośnicy baletu, teatru i muzyki będą mogli zobaczyć m.in. spektakle: „Halka (wileńska)" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, „Straszny Dwór" w interpretacji Davida Pountneya. Opera Narodowa nie zapomina o najmłodszych, zapraszając m.in. na baśń muzyczną w reżyserii Beaty Redo-Dobber  „Bajko, gdzie jesteś?".

Filharmonia Narodowa na swoim YouTube'owym kanale udostępnia kilkadziesiąt nagranych utworów. Warto zaglądać również na Facebookową stronę Narodowego Forum Muzyki – wrocławska instytucja zapowiada tam na bieżąco swoją działalność w trybie online: prezentacje wydawnictw płytowych, rejestracje koncertów, występy instrumentalistów.

Natomiast w Ninatece (platformie internetowej udostępniającej zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego) obejrzeć można między innymi „Króla Rogera”  Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Na stronie Ninateki  znajdują się zapisy aż 317 koncertów. Chyba każdy znajdzie tam coś dla siebie – są wybrane koncerty z Warsaw Summer Jazz Days i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, symfonie Beethovena grane przez Maseckiego i wiele innych muzycznych prezentów.

Beata Lajtloch – Kubska

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą